Janek Ledecký je jednou z našich nejznámějších hudebních hvězd. Poprvé si získal pozornost publika jako frontman rockové kapely Žentour. Ta vydala své první album Žentour 001 v roce 1987. V roce 1989 vyhrála TV hitparádu „Triangl“ s písničkou „Utajený světadíl“ hned 3x za sebou a v létě získala s „Promilujem celou noc“ Bratislavskou lyru na nejprestižnějším Československém mezinárodním hudebním festivalu. Následoval singl „Všechno bude fajn“ a Žentour byl definitivně katapultován z rockových klubů na stadiony. Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu. Následovalo album Žentour 005 s legendárním hitem „Proklínám“. Dvě zlaté a platinové desky posunuly Žentour na první místa radiových a televizních hitparád.

V roce 1992 se Janek vydává na samostatnou dráhu. Jeho první sólové album „Na ptáky jsme krátký“ bylo natolik úspěšné, že se stal skutečnou megahvězdou šoubyznysu. Jeho úspěch byl potvrzen mnoha prestižními oceněními (viz rubrika „Ceny“ na této stránce). Při křtu sólového alba Janek skočil symbolicky premiérový bungee jump na území federace. A při natáčení videoklipu se zřítil s padákem a kvůli zraněním nemohl hrát víc než půl roku na kytaru… Na ptáky jsme krátký. Jankovo druhé album „Právě teď“, vyšlo v roce 1993, zatímco účinkoval v hlavní roli muzikálu „Pěna dní“ na prknech Divadla ABC v Praze. V květnu roku 1994 bylo toto album oceněno zlatou deskou. Na podzim téhož roku vyšlo jeho třetí živé album „Jenom tak“

Během dvou měsíců byl oceněn zlatou deskou a videozáznam z koncertu dostal cenu za nejlepší video roku. Významným okamžikem roku 1994 byl poslední koncert tour, který proběhl ve vyprodané Lucerně. S producentem Ivanem Králem (Patti Smith, Iggy Pop) natáčí Janek album „Některý věci jsou jenom jednou“. Skladby z této desky zaplnily celou „TOP 10“. V únoru roku 1996 dostala tato deska nejen zlaté ale i platinové ocenění. Roku 1996 Janek vydal nové album „Sliby se maj plnit o Vánocích“. To se stalo okamžitě zlatým a koncert v Lucerně přenášený Českou televizí zlomil veškeré předchozí rekordy. Vánoční písničky z tohoto alba se staly během pár let symbolem vánoční atmosféry.

V roce 1997 obrdžel Janek cenu Česká Gramy (Zlatý Anděl) přímo z rukou Chrise Rea jako zpěvák roku. Na jaře toho samého roku nahrál nové album pojmenované „Mít kliku“ a podepsal exkluzivní smlouvu s BMG.

Producent alba „Mít kliku“ – Martin Kumžák Janka vyhecoval k naprosto zásadnímu kroku. A sice zkusit převyprávět nejslavnější Shakespearovo dramatické dílo všech dob písničkami. A tak rok 1998 ztrávil Janek psaním a komponováním muzikálu „Hamlet“. Když svůj záměr ohlásil na tiskové konferenci, tak si naprostá většina odborné veřejnosti myslela, že si dělá legraci. A když k tomu navrch zveřejnil, že staví pro Hamleta fungl nové divadlo, tak se o jeho budoucnost začali bát i jeho nejlepší kamarádi. Prvního, druhého a třetího listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich. Muzikál se svými 700 představeními, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky), zaznamenal muzikál v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě.

Povzbuzen obrovským úspěchem dokončil Ledecký nový muzikál inspirovaný životem slavného italského astronoma „Galileo“ Galilea. Muzikál pojmenovaný „Galileo“ byl nejdychtivěji očekávanou premiérou roku 2003. Po uvedení na prknech Divadla Kalich 15. února 2003, následovaly čtyři stovky dalších repríz. A znovu zlaté a platinové desky. Současně, ale pokračuje úspěšný příběh Jankova předchozího muzikálu – a dokonce nabírá nový a fascinující směr. Americký profesor sociologie, jeden z režisérů divadla Leonia Theater, Vince Parrillo, přijel do Divadla Kalich, aby shlédl to, čemu nemohl uvěřit. Jedna z nejhranějších divadelních her, Shakespearův Hamlet, byl převeden do rockového muzikálu. Byl tak uchvácen pražskou produkcí, že se rozhodl udělat cokoli pro to, aby přivezl Jankovu tvorbu do USA. A povedlo se mu to. Po uvedení ukázek Hamleta v Leonia Theater v New Jersey Janek vyhlásil konkurs na přebásnění Hamleta zpátky do angličtiny a ten jednoznačně vyhrál George Harvilla, skvělý bubeník, perkusionista a herec. A navíc laureát Hemmingwayovy ceny za americkou poezii 2000. V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi, s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Odehrána byla tři představení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. Nicméně nejpodstatnějším výsledkem bylo to, že Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér se rozhodl, že se k týmu přopojí. Robert pracoval 18 let jako umělecký ředitel Paper Mill Play House, nejprestižnější divadelní scénu v New Jersey. Na Brodwayi a dalších amerických scénách režíroval a zpracoval více než 140 her. A jen tak mimochodem v osmdesátých letech zpíval Ježíše v Jesus Christ Superstar. Jeho jedinou podmínkou bylo, aby Janek souhlasil s myšlenkou „americké“ adaptace hry. A tak se Janek vypravil v lednu roku 2004 za Robertem do USA. A s úlevou zjistil, že všechny Robertovy připomínky a nápady byly založeny na jeho letitých zkušenostech s divadlem a lásce k Shakespearovi. První příležitost k představení části adaptace přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. Jeremy účinkoval opět jako Hamlet, společně s Joshem Towerem (Simba v Lion´s King) v roli Horacia, PJ Benjaminem (Mr. Cellophane ze Chicaga) v roli Polonia a dalšími slavnými Brodwayskými jmény. Během léta tým dokončil finální předělávky. V létě roku 2005 se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního „ukázkového představení“ nové adaptace v Pražském Kalichu se Sebastianem Arcelem v roli Hamleta a Cullenem Titmasem jako Laertem, byly nadšené reakce publika, fantastické recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.

V říjnu roku 2007 se „Hamlet“ představil jihokorejskému Soulu. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. Obsadil druhé místo v prodejnosti vstupenek ihned po první veřejné generální zkoušce. Druhé uvedení Hamleta v Koreji začala v únoru roku 2008. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál, společně s Hairspray a Sweeney Toddem. V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz.

V říjnu 2011 se Hamlet vrátil ve čtvrtém nastudování do Universal Arts Center v Soulu a v únoru 2012 následovala premiéra japonské verze v režii Tamyo Kuryamy v Tokiu. Po 40 vyprodaných reprízách se představení posunulo do Nagoi a Ósaky. V březnu 2012 měla světová verze Hamleta premiéru v českém jazyce v režii Roberta Johansona v Divadle Broadway. Počet diváků kteří Jankovo převyprávění nejslavnějšího Shakespearova dramatu už přesáhl jeden milion.

V Divadle Broadway se už po třetí sezónu nasazuje v prosinci další Jankův muzikál Vánoční zázrak s hvězdným obsazením – Linda Rybová, Martin Dejdar, Marek Vašut, Martin Trnavský, Filip Blažek, Naďa Konvalinková, Petr Kostka, Petr Štěpánek, Jiří Langmajer, Aleš Háma… a to celé s podtitulem „Sliby se maj plnit o Vánocích“.

Janek s Robertem se pustili do přepisu dalšího slavného dramatu Shakespearova Othella. Po třech letech práce je ambiciózní dílo s názvem IAGO hotovo a jeho uvedení se chystá v sezóně 2013/2014. Většinu koncertů Janek dál jezdí v triu s legendami rytmiky Štěpánem Smetáčkem a Davem Mendezem.
V roce 2013 bylo natočeno album ŽENTOUR 007, které vychází po dvaadvacetileté (!) pauze.
V lednu 2014 rádia nasazují Jankův duet s Luckou Vondráčkovou Ve jménu lásky. Jedná se o titulní písničku muzikálu IAGO. V Divadle Broadway se už po pátou sezónu nasazuje v prosinci další Jankův muzikál Vánoční zázrak s hvězdným obsazením – Linda Rybová, Martin Dejdar, Marek Vašut, Martin Trnavský, Filip Blažek, Naďa Konvalinková, Petr Kostka, Petr Štěpánek, Jiří Langmajer, Aleš Háma… a to celé s podtitulem „Sliby se maj plnit o Vánocích“.

Janek s Robertem se pustili do přepisu dalšího slavného dramatu Shakespearova Othella. Po třech letech práce je ambiciózní dílo s názvem IAGO hotovo a jeho uvedení se chystá v září 2016 na Nové scéně v Bratislavě. A hned další rok se bude stěhovat do Prahy.
V roce 2014 vychází album duetů VŠICHNI DOBŘÍ ANDĚLÉ, kde s Jankem zpívají Ivana Chýlková, Lucka Vondráčková, Marta Jandová, Sabina Laurinová, Dasha, Petr Muk, Ivan Hlas, Peter Nagy, Jožo Ráž, Petr Kolář, Marek Ztracený, Richard Tesařík, Bohouš Josef a Honza Kalousek.

Na vánočním turné 2015 ho podpoří ještě Nostitz Quartet a Šárka Adámková z kapely Sarah & The Adams (klávesy, ukulele, zpěv).

Vychází dlouho (10 let!) očekávané Jankovo autorské album s názvem NA KONCI DUHY, které přináší dohromady třináct nových skladeb. Janek ho začal natáčet v březnu 2015 v Modern World Studios v anglickém Tetbury v produkci Grega Havera. Produkce druhé poloviny alba se ujal Honza Ponocný. Písničku „Jestli to pomůže“ složil a produkoval Jonáš Ledecký. Kromě nich se na nahrávání podíleli Chris Childs, Nick Nasmyth, František Táborský, Adam Jánošík, Jan Lstibůrek, Dasha, Alena Průchová, Naďa Wepperová, Radek Kašpar, Jan Šatra, Radek Němec, Nostitz Quartet, Richard Dvořák, Štěpán Škoch, Petr Kužvart, Marek Mečiar, Roman Vícha, Ája Suková, Mišo Kovalčík, Boris Brna, Dave Mendez a Jana Feriová. Režie videoklipu k písničce Já se vracím se ujal Tomáš Krejčí. Videoklip k písničce Ty jsi ta jediná bude dokončen do konce října 2015.

Na muzikálu IAGO podle Shakespearova Othella pracoval Janek s Robertem Johansonem už od roku 2012. V roce 2016 měl IAGO premiéru slovenské verze v Bratislavě na Nové scéně a v září 2017 se muzikál představil v pražském divadle Hybernia a s beznadějně vyprodanými představeními zůstává na repertoáru i v roce 2018.

Musical IAGO: www.iagomusical.cz

Musical Hamlet: www.hamlettherockopera.com