IAGO

NEJVĚTŠÍ LÁSKA, NEJVĚTŠÍ ZRADA

Muzikál podle Shakespearova Othella

Geniální klasické drama přenesené hudbou do žhavé současnosti

A vyprávěné tak, jak ho prožívá Shakespearův nejslavnější

zloduch

IAGO

Budete ho milovat

 

Jediné, co se za posledních deset tisíc let vyvinulo, jsou technologie. Lidské vášně – láska, nenávist, touha po moci, žárlivost – zůstávají stejné, jako v době kamenné. A člověk zůstává vůči nim stejně bezbranný. Ať už je vyzbrojen pěstním klínem, nebo automatickou puškou s laserovým zaměřovačem.

Ve světové muzikálové historii existuje jenom jeden úspěšný pokus o převyprávění Shakespearova Hamleta hudbou. Za projektem Hamlet The Rock Opera stojí český skladatel a textař Janek Ledecký a americký režisér a dramatik Robert Johanson. Hamlet vyrazil na svou vítěznou dráhu v roce 1999 v Praze a kromě USA sbírá trofeje v Evropě i v Ásii. Počet jeho repríz už se blíží dvěma tisícům. A počet diváků už překročil jeden milion.

I to je důvodem, proč Robertovi Johansonovi nedalo tolik práce přesvědčit Janka, aby se společně pustili do muzikálového přepisu dalšího Shakespearova dramatu, které se stalo symbolem lásky, zničené ďábelskými intrikami a chorobnou žárlivostí současně.

William Shakespeare napsal drama Othello, mouřenín benátský pro divadlo Globe v roce 1603. Od té doby spatřil Othello světla ramp ve stovkách nastudování a v tisících repríz po celém světě. Dočkal se také šesti slavných filmových přepisů. Jediným zdařilým pokusem interpretovat Othella hudbou byla zatím Verdiho klasická opera z roku 1887.

Janek Ledecký a Robert Johanson přicházejí s nečekaným a velmi atraktivním uchopením klasiky. Othello, Desdemona, Iago a jejich nejbližší se přesouvají ze Ženevy do pevnosti Citadel na Středním východě. Tam, kde se dodnes nevěra trestá ukamenováním.

Světovou premiéru mezinárodního autorsko-realizačního týmu – muzikál IAGO – uvede Divadlo Nová scéna v Bratislavě 16. a 17. září 2016.

 

 

TAKÉ VÁM NĚKDY PŘIPADÁ, ŽE PRAVDA A LÁSKA VÍTĚZÍ JENOM NA BILLBOARDECH?

WILLIAM SHAKESPEARE TO VĚDĚL UŽ DÁVNO.

JE TO TAK!

ALE IAGOVA ZKAŽENOST JE TAK NEODOLATELNÁ A JEHO INTRIKY TAK ELEGANTNÍ, ŽE MU BUDETE FANDIT AŤ CHCETE NEBO NE.

A NAVÍC:

BUDETE SE U TOHO SKVĚLE BAVIT!